Dulăii au ratat dramatic locul 3 în Final Four al EHF League

Dinamo a pierdut la un gol, 31-32 finala mică a Final Four în fața lui Rheineker Neke, a treia echipă germană calificată în faza finală de la Hamburg. O aruncare în bară cu trei secunde înainte de final a stopat dulăii lui Xavier Pascual să intre în prelungiri, după ce cu patru minute înainte de final germanii aveau un avans de cinci goluri. Când nimeni nu mai credea Dinamo a avut un forcing nebun în ultimele minute și doar ghinionul cu acea bară i-a negat șansa la prelungiti și la clasarea pe podium.

Însă, trebuie să fim corecți și să spunem că deși Rheineker este o echipă de locul 11 în prima divizie germană, deci evident inferioară lui Flensburg, care ne-a pus la respect de șase lungimi în semifinală alb-roșii nu au făcut nici acum un meci bun, având mari fluctuații în evoluții, traduse prin faptul că după ce adversarul reușea o desprindere de câteva goluri Dinamo se trezea, venea la un gol și apoi iar germanii aveau o serie consecutivă, cu ratări ale bucureștenilor.În plus, în afara absenței de la Final Four a unui om cheie cum este Luka Cindric pe parcursul acestui al doilea meci s-au mai accidentat Dragoș Militaru, puternicul inter Ante Kuduz și altă perlă a lui Dinamo, Kukic. Ultimul, împreună cu egipteanul Ali Zein vor părăsi acum , în vară, echipa din Ștefan cel Mare.

Abonează-te acum la canalul nostru de Telegram cotidianul.RO, pentru a fi mereu la curent cu cele mai recente știri și informații de actualitate. Fii cu un pas înaintea tuturor, află primul despre evenimentele importante, analize și povești captivante.