Anglia a câștigat loteria penalty-urilor

Selecţionata Angliei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Elveţia cu 5-3, la loviturile de departajare, sâmbătă, pe Dusseldorf Arena, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1 (0-0, 1-1), atât după 90 de minute, cât şi după prelungiri.

Golurile acestei partide au fost marcate de Bukayo Saka (minutul 80) pentru englezi, respectiv Breel Embolo (minutul 75) pentru elvețieni.
La loviturile de departajare, singurul jucător care a ratat a fost fundașul central al Elveției, Manuel Akanji.

Abonează-te acum la canalul nostru de Telegram cotidianul.RO, pentru a fi mereu la curent cu cele mai recente știri și informații de actualitate. Fii cu un pas înaintea tuturor, află primul despre evenimentele importante, analize și povești captivante.