Șumudică, nemulțumit după egal

Sâmbătă seară, pe stadionul Ion Oblemenco din Bănie, Universitatea Craiova și Rapid au terminat la egalitate, 1-1, goluri marcate de Braun pentru oaspeți și de Mitriță, din penalty, pentru gazde, pe parcursul primei reprize. Care a fost, evident, perioada cea mai atractivă a joculuiui, pe lângă goluri mai apărând și alte ocazii mari la cele două porți.Abia în ultimele minute ale jocului partida a reînviat prin forcingul oltenilor, dar Lennon a făcut un lucru foarte bun, aducându-l în Giulești pe portarul elvețian Siegrist, care de când a venit a făcut numai meciuri excelente. Acum a salvat prin intervențiile sale din ultimele minute punctul Rapidului.

Deși nu a pierdut, antrenorul Marius Șumudică nu era nici pe departe mulțumit la final. El a declarat tranșant faptul că mai sunt foarte multe lucruri de pus la punct în jocul echipei și că va căuta să profite la maxim de perioada de două săptămâni în care campionatele au pus stop pentru primele meciuri ale echipelor naționale de pe continent în Liga Națiunilor.Șumi așteaptă în continuare jucători la mijloc și în atac, italianul Melegoni de la Genoa spunându-se că e doar la o semnătură distanță de a se muta la București iat golgeterul polonez al Omoniei Nicosia, Mariusz Stepinski, 29 ani, care a marcat deja șase goluri în acest sezon, cele mai multe în cupele europene, Omonia fiind calificată în faza superioară a Conference League.Marius Șumudică a avut și un moment de mare îngrijorare chiar înainte de meci, în momentul în care anunțat titular mijlocașul estonian Mattias Kait a ajuns de urgență la spital, pentru că i s-a făcut rău. Se pare că ar fi fost vorba de o pierdere de calciu, ceea ce este destul de straniu la un sportiv, care e montorizat frecvent cu carențele de vitamine din corp.

Abonează-te acum la canalul nostru de Telegram cotidianul.RO, pentru a fi mereu la curent cu cele mai recente știri și informații de actualitate. Fii cu un pas înaintea tuturor, află primul despre evenimentele importante, analize și povești captivante.