Motiv dublu de bucurie pentru Drăguşin

Motiv dublu de bucurie pentru Drăguşin. Fundaşul român Radu Drăguşin a fost integralist la Tottenham Hotspur în partida câştigată pe teren propriu de echipa sa, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei Luton Town, sâmbătă, în etapa a 30-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 3, prin olandezul Tahith Chong, însă Tottenham a egalat după pauză, în urma unui autogol al burkinabezului Issa Kabore. Gazdele au marcat golul victoriei prin atacantul sud-coreean Heung-min Son, în minutul 86.
În urma acestui succes, Tottenham a urcat provizoriu pe locul al patrulea în clasament, egalând-o la puncte pe Aston Villa, care va juca sâmbătă seara pe teren propriu cu Wolverhampton.

Tot sâmbătă, Chelsea Londra a remizat pe teren propriu, 2-2, cu penultima clasată, Burnley, în condiţiile în care oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 40, după eliminarea fundaşului francez Lorenz Assignon.
Rezultate:SâmbătăNewcastle – West Ham United 4-3Au marcat: Isak (6 – penalty, 77 – penalty), Barnes (83, 90), respectiv Antonio (21), Bowen (48), Kudus (45+10).
Chelsea Londra – Burnley 2-2Au marcat: Palmer (44 – penalty, 78), respectiv Cullen (47), O’Shea (81).
Bournemouth – Everton 2-1Au marcat: Solanke (64), Coleman (90+1 – autogol), respectiv Beto (87).
Nottingham Forest – Crystal Palace 1-1Au marcat: Woods (61), respectiv Mateta (10).
Sheffield United – Fulham 3-3Au marcat: Brereton (58, 70), McBurnie (68), respectiv Palhinha (62), Reid (86), Muniz Carvalho (90+3).
Tottenham Hotspur – Luton Town 2-1Au marcat: Kabore (51 c.s.c.), Son Heung-min (86), respectiv Chong (3).
Sâmbătă seara se dispută meciurile Aston Villa – Wolverhampton şi Brentford – Manchester United.
Duminică sunt programate ultimele două partide din această rundă: FC Liverpool – Brighton şi Manchester City – Arsenal Londra.
Clasament:1. Arsenal Londra 64 puncte2. FC Liverpool 643. Manchester City 634. Tottenham Hotspur 565. Aston Villa 566. Manchester United 477. West Ham United 44

Abonează-te acum la canalul nostru de Telegram cotidianul.RO, pentru a fi mereu la curent cu cele mai recente știri și informații de actualitate. Fii cu un pas înaintea tuturor, află primul despre evenimentele importante, analize și povești captivante.