Victorie dramatică în primul sfert de finală de la EURO

Selecţionata Spaniei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal – EURO 2024, printr-o victorie în faţa Germaniei, echipa gazdă, cu scorul de 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri, vineri seara, pe Stuttgart Arena.

Spaniolii au deschis scorul în minutul 51 prin Dani Olmo, iar germanii au reușit să egaleze în minutul 89 prin Florian Wirtz.
O fază controversată s-a consumat în min. 106, când Musiala a şutat la poartă, mingea a lovit mâna lui Cucurella, dar nu s-a acordat penalty.

Golul victoriei a fost marcat de Spania în minutul 119 prin Mikel Merino.
Spania, triplă campioană continentală, îşi menţine astfel ascendentul în faţa Germaniei, pe care a învins-o şi în finala EURO 2008.
Spania este neînvinsă din 1988 în faţa Germaniei în competiţiile internaţionale.

Abonează-te acum la canalul nostru de Telegram cotidianul.RO, pentru a fi mereu la curent cu cele mai recente știri și informații de actualitate. Fii cu un pas înaintea tuturor, află primul despre evenimentele importante, analize și povești captivante.