Manchester City și tripla lui Haaland

Campioana en titre Manchester City, cu o triplă a norvegianului Erling Haaland, a învins-o cu 4-1 acasă pe Ipswich Town într-un meci disputat sâmbătă în etapa a 2-a din Premier League.

Ipswich, revenită după 22 de ani în Premier League, a deschis scorul în minutul 7 prin Sammie Szmodics, primul gol al acestei echipe în elită după 8.158 de zile, notează Reuters. City s-a dezlănţuit şi a punctat de trei ori în cinci minute, prin Haaland, în minutul 12, din penalty, Kevin De Bruyne (14) şi din nou Haaland (16). Norvegianul a închis tabela în minutul 88 cu un şut din afara careului.
Antrenorul Pep Guardiola l-a introdus în repriza a doua pe mijlocaşul german Ilkay Gundogan, care s-a întors la City după un singur an petrecut la FC Barcelona.

Tot sâmbătă, fundaşul român Radu Drăguşin a rămas pe banca de rezerve în meciul pe care Tottenham l-a câştigat cu 4-0 la Londra în faţa lui Everton.
West Ham United s-a impus cu 2-0 pe terenul altei formaţii londoneze, Crystal Palace, care nu reuşeşte să repete evoluţiile foarte bune din ultima parte a sezonului trecut.
În primul meci al rundei, Brighton a învins-o cu 2-1 pe teren propriu pe Manchester United.

Abonează-te acum la canalul nostru de Telegram cotidianul.RO, pentru a fi mereu la curent cu cele mai recente știri și informații de actualitate. Fii cu un pas înaintea tuturor, află primul despre evenimentele importante, analize și povești captivante.