Cele două fețe ale lui Haaland

Manchester City și Arsenal au oferit duminică o confruntare deosebit de încrâncenată în Premier League pe Ettihad Park, fieful cetățenilor. Deși pornea favorită campioana a trebuit să alerge cu disperare pentru a scoate un egal în al optulea minut de prelungiri ale timpului regulamentar, scor 2-2.
Performanța lui Arsenal este cu ctât mai meritorie cu cât arbitrul Michael Oliver a comis o mare eroare în prima repriză, când i-a acordat al doilea cartonaș galben belgianul Trossard pentru un contact absolut banal în săritură, fără nici urmă de violență, cu un jucător al gazdelor. Arsenal a intrat în avantaj la cabine, cu 2-1, dar toată lumea aștepta canonanda lui City din a doua parte.

Dar nu a fost deloc așa. Londonezii s-au apărat extrem de inteligent, ca la handbal, pe semicerc și abia când mai erau câteva zeci de secunde până la final au obținut o norocoasă egalare. Moment pentru starul lui City, norvegianul Erling Haaland, care deschisese scorul și egalase astfel, marcând golul 100 recordul lui Cristiano Ronaldo în fotbalul englez, de a arăta și latura întunecată relevată pentru prima dată.
El a generat un conflict destul de mare, lovindu-l cu mingea în cap pe fundașul brazilian Gabriel, jucătorii strângându-se imediat într-un meleu pentru schimburi de replici nu tocmai pașnice. Myles Lewis-Skelly, un puști de 17 ani, a intrat și el în dispută, moment în care microfoanele l-au surprins pe norvegian întrebând „Cine dracu mai ești și tu?“. Doar intervențiile celor doi antrenori au stopat continuarea scandalului.

Abonează-te acum la canalul nostru de Telegram cotidianul.RO, pentru a fi mereu la curent cu cele mai recente știri și informații de actualitate. Fii cu un pas înaintea tuturor, află primul despre evenimentele importante, analize și povești captivante.