A murit Gigi Riva, cel mai bun marcator din naționala italienă

A murit Gigi Riva. Legenda fotbalului italian s-a stins din viață la vârsta de 79 de ani, conform site-ului Federației Italiene de Fotbal.

Printre cei mai buni atacanți ai tuturor timpurilor, cu 35 de goluri, Gigi Riva a fost cel mai bun marcator din istoria naționalei. În memoria sa, se va păstra un minut de reculegere înaintea meciurilor programate de marți până în weekend.
Marele fotbalist  a fost internat, duminică, în spitalul din Cagliari, orașul în care și-a petrecut cea mai mare parte a carierei de jucător între 1963 și 1977.

Luigi „Gigi” Riva a fost una dintre figurile emblematice ale fotbalului italian din anii 1960 și 1970, o epocă de aur în care a câștigat Campionatul European din 1968 și a ajuns în finala legendarei Cupe Mondiale FIFA din 1970.
În Mexic, a fost unul dintre protagoniștii unuia dintre cele mai mari meciuri din istoria Cupei Mondiale, semifinala câștigată în fața Germaniei (4-3), alături de alte nume mari precum Gianni Rivera, Giacinto Fachetti și portarul Dino Zoff. El a marcat unul dintre cele cinci goluri din prelungirile care au calificat Italia în finală împotriva Braziliei lui Pele (4-1), informează G4media.

Abonează-te acum la canalul nostru de Telegram cotidianul.RO, pentru a fi mereu la curent cu cele mai recente știri și informații de actualitate. Fii cu un pas înaintea tuturor, află primul despre evenimentele importante, analize și povești captivante.